
Sněmovna během karantény
Z důvodu možné karantény celé Poslanecké sněmovny vlivem šíření epidemie koronaviru, byla předčasně ukončena 41. schůze Poslanecké sněmovny, takže nedošlo k projednání většiny zákonů zařazených na tuto 41. schůzi. Z uvedeného důvodu jsem Vás ani na svých stránkách neinformoval o průběhu a výsledcích jednání 41. schůze Poslanecké sněmovny.
I v této hektické době shánění a šití roušek, nakupování respirátorů a zajišťování dezinfekčních prostředků, se na mne obrací řada z Vás s četnými dotazy týkajících se stávající situace. V návaznosti na Vaše dotazy bych Vám rád sdělil pár aktuálních informací ze současného dění:
Byl vyhlášen stav legislativní nouze, který na návrh vlády vyhlásil předseda Poslanecké sněmovny. Takovýto stav se vyhlašuje, jestliže jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů, nebo zásadním způsobem ohrožena bezpečnost státu, či státu hrozí značné hospodářské škody. Předseda PS vyhlašuje tento stav na 30 dnů s tím, že další jeho prodloužení musí být schváleno Poslaneckou sněmovnou.
V praxi to znamená, že vládní návrhy zákonů mohou být projednávány v tzv. zkráceném jednání, v němž jsou stanoveny nepřekročitelné lhůty jednotlivých fází legislativního procesu, první čtení se vůbec nekoná, ve druhém čtení se nemusí konat obecná rozprava a může být omezena řečnická doba, neplatí stanovené jednací dny a nutné lhůty pro třetí čtení. Navíc lze jednat po 21. hodině, sobotu, neděli a pondělí.
Poslanecká sněmovna zasedá v režimu poměrného polovičního zastoupení jednotlivých politických klubů. Je to právě z důvodu zachování akceschopnosti Poslanecké sněmovny v případě, že by došlo k nakažení některého z poslanců a kdy by nemusela být v karanténě celá Poslanecká sněmovna.
V takovémto režimu se již konala 42. schůze Poslanecké sněmovny, na které se schvalovaly vládní návrhy zákonů, které obsahovaly řadu podpůrných a pomocných opatření, která mají za současné situace pomoci občanům a podnikatelům či živnostníkům. Jsou to následující opatření:
- Odpuštění záloh na platbu zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ od března do srpna 2020.
- Po dobu nouzového stavu a ještě 3 měsíce po jeho skončení odpadá povinnost evidovat tržby podle zákona o EET a zároveň se posouvá zahájení 3. a 4. vlny EET.
- Možnost občanů i OSVČ čerpat dávku ošetřovného do 13. roku dítěte.
- Jednorázový příspěvek Kč 15.000 pro OSVČ dotčených opatřeními, která byla přijata v souvislosti s koronavirovou epidemií.
- Možnost podnikatelů čerpat v rámci programu Covid , který připravilo MPO ve spolupráci s Česko-moravskou záruční a rozvojovou bankou.
A jaké bude další dění v Poslanecké sněmovně? V příštím týdnu od 7. 4. se opět v režimu poměrného zastoupení jednotlivých poslaneckých klubů uskuteční 43., 44. a 46. schůze Poslanecké sněmovny.
Hlavním a jediným bodem 43. schůze PS bude návrh na vyslovení souhlasu PS s prodloužením nouzového stavu. Bude se schvalovat termín, do kterého bude prodloužen nouzový stav.
Ihned po ukončení 43. schůze bude následovat 44. schůze, na kterou vláda ČR předložila zhruba 15 vládních návrhů zákona, které úzce souvisí s dopady koronavirové epidemie, a které se budou projednávat ve zkráceném režimu legislativní nouze. V jaké podobě budou dané návrhy zákonů schváleny Vás budu samozřejmě informovat. Nicméně jen namátkově pro Vaši informaci co vláda nově, v rámci daných návrhů zákonů předkládá:
- 25.000 Kč pro OSVČ, kterých se dotýkají opatření spojená s koronavirovou epidemií.
- plošný odklad splátek spotřebitelských, hypotečních i podnikatelských úvěrů.
- vládou byl rovněž schválen návrh zákona, podle něhož nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli koronavirové epidemii schopen platit nájemné. Dluh z nájemného bude moci splatit do konce května 2021.
- firmy, které jsou v pronájmu a které kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozy, mohou požádat o odklad nájmu do 30. června.
- firmám, které připravují inovace provozů tak, aby pomohly s bojem proti koronaviru, bude proplaceno 100% prokazatelných nákladů.
Jak jsem již uvedl opatření v rámci předkládaných vládních návrhů je celá řada, nicméně budou určitě předmětem rozsáhlé diskuze ze strany opozice, takže určitě dojde k úpravám.
Rád bych se ještě pozastavil u jedné skutečnosti, týkající se pravidel pro poskytování hypoték. V rámci diskuzí ohledně zákonů týkajících se ČNB byla v Poslanecké sněmovně otevřena směrem k ČNB otázka možnosti změny pravidel pro poskytování hypoték jednotlivými bankami.
Dobrou zprávou je, že v souvislosti s předpokládanými dopady koronavirové epidemie na finanční, hypoteční a realitní trhy ČNB přistoupila ke zmírnění původních zpřísněných pravidel. Došlo k uvolnění limitů tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádosti o nové hypotéky.
- Pro její získání budou stačit úspory ve výši pouze 10% hodnoty nemovitosti, místo dosavadních 20%.
- Bankám se také ruší dosavadní omezení, které jim umožňovalo poskytovat maximálně 15% celkového objemu hypoték s LTV mezi 80-90%.
- Méně přísné bude i omezení maximální měsíční splátky – ukazatel DSTI. Dosavadní limit 45% čistého měsíčního příjmu vzroste na 50%.
- Bankám odpadne rovněž povinnost posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti ke splacení všech jejich dluhů.