
44. schůze Poslanecké sněmovny
Jak již všichni víte, jednalo se o klíčovou schůzi PS, na které byly předloženy a schváleny návrhy vládních zákonů souvisejících s pandemií koronaviru. Schůze trvala skoro 18 hodin, protože kolem každého návrhu zákona se rozvinula poměrně široká debata.
Co nejdůležitějšího bylo schváleno a přijato?
- nouzový stav se prodlužuje do 30. 4. 2020
- byla schválena finanční jednorázová pomoc OSVČ ve výši Kč 25.000. Tento příspěvek bude vyplacen po té,, co budou splněny základní požadavky spolu s čestným prohlášením, že jejich podnikání byla negativně zasažena a ovlivněna pandemií COVID -19. Týká se to OSVČ podnikajících na hlavní a vedlejší činnost. Naopak nebude se to týkat těch, kteří podnikají při zaměstnání, nebo podnikání přerušili a jsou registrováni na Úřadu práce.
- odklad splátek hypoték a úvěrů pro fyzické i právnické osoby a to buď na 3 nebo 6 měsíců dle vlastního zvážení bez nutnosti doložení důsledků zasažení koronavirem. Bude stačit pouze věrohodné vysvětlení a zdůvodnění.
- dočasný zákaz vystěhování nájemníků, pokud nemají v důsledků dopadů opatřeních souvisejících s COVID-19 na zaplacení nájmů. Úprava umožňuje splatit vzniklý dluh do konce roku 2020. Zde mám osobní obavy, aby nedošlo k legalizaci neplacení nájmů chronickými neplatiči a v návaznosti na to vzniku finančních problémů u pronajímatelů bytů.
- další chválený zákon se týká živnostníků a podnikatelů, kteří museli z důvodu COVID-19 uzavřít své provozovny po dobu 3 měsíců tedy až do konce června nemusí platit průběžně nájem, který pak však musí splatit do konce roku 2020
- bylo schváleno rozšíření možnosti centrální banky obchodovat na volném trhu, zejména s dluhopisy
- přijímací zkoušky se uskuteční nejdříve 15 dní po otevření škol. Přijatí uchazeči potom budou mít 45 dní na doručení maturitního vysvědčení vybrané vysoké škole
- poskytovatelé sdíleného ubytování budou mít povinnost sdílet údaje o ubytovaných hostech s úřady
- dojde k prodloužení lhůty na prokázání odbornosti realitních makléřů a to 6 měsíců, tedy do konce března 2021 a nikoli do konce září 2020 jak stanovil původní zákon.
- v nemocnicích budou moci pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez potřebných aprobačních zkoušek
- policie a městská policie bude moci pokutovat občany, kteří vědomě porušují opatření zabraňující šíření viru COVID-19 až do výše 10.000 Kč.
Ještě bych se chtěl pozastavit u jednoho návrhu zákona týkajícího se cestovního ruchu, který byl doprovázen značným lobbingem jednotlivých cestovních kanceláří. Jednotlivé CK mohou dle schváleného návrhu zákona odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. 2. do 31. 8. Jsou však povinny místo vrácené peněz poskytnout klientům vouchery v hodnotě zrušeného zájezdu. Na odložení platby by měla platit do 31. 8. tzv. ochranná doba.
Zákon však počítá se skupinou lidi, kteří mohou voucher odmítnout a musí jim být vráceny peníze. Do takovéto skupiny patří zejména senioři nad 65 let, osoby ZTP, nezaměstnané, rodiče na mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené a dále občany, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat .
K tomuto návrhu zákona jsem podal svůj pozměňovací návrh, který tento okruh lidí dále rozšiřuje o osamělé rodiče pečující o nezaopatřené dítě a dále o školy a školská zařízení. U škol a školských zařízení se totiž jedná o to, že cenu zájezdu fakticky hradí rodiče a škola, či školské zařízení tyto vouchery dále prakticky nevyužije a měla by rodičům vrátit uhrazené platby za zrušený zájezd. Tento můj PN byl v rámci zákona schválen.
S ohledem na to, že všechny zákony musí projít schválením v Senátu, je předpoklad, že se vrátí do Sněmovny spolu s pozměňovacími návrhy Senátu, o kterých bude znovu hlasovat Sněmovna. O případných změnách Vás budu informovat po skončení 45. schůze PS